Welkom op Vlaardingenleest.nl, boekrecensie De zonderlinge avonturen van het geniale bommenmeisje - Jonas Jonasson






De zonderlinge avonturen van het geniale bommenmeisje

Jonas Jonasson



Humoristisch verhaal, vol avontuur: niets is wat het lijkt dat het is



Eerder al schreef Jonas Jonasson het boek De 100-jarige man die uit het raam klom en verdween. Met zijn tweede roman, De zonderlinge avonturen van het geniale bommenmeisje, bezorgt hij weer vele uren onbekommerd leesplezier. Een heerlijk, vlot geschreven boek met vele plotwendingen, die de lezer steeds weer op het verkeerde been zetten. Geniale avonturenvondsten maken het boek nooit saai en zorgen voor menige glimlach.


Het verhaal gaat voornamelijk over het leven van de Zuid-Afrikaanse Nombeko Mayeki, de Zweed Ingmar Quist en zijn familie. Mayeki is geboren in Soweto en lijkt voorbestemd om een leven lang latrines schoon te maken. Quist, een man met een enigszins verknipte geest, heeft  maar één doel in  zijn leven, de Zweedse monarchie om zeep helpen. Nombeko blijkt over een  goed stel hersens te beschikken. Ze leert op eigen kracht lezen, rekenen en schrijven. Ze weet de latrines van Soweto te ontvluchten. Bepaald gelukkig verloopt haar vlucht niet. Ze wordt op het trottoir aangereden door een dronken, blanke automobilist, ingenieur Van der Westhuizen. Niet de ingenieur, maar Nombeko wordt veroordeeld. Ze moet zeven jaar lang het kantoor van de blanke ingenieur  schoon houden. In de jaren ’60 konden zwarte mensen in Zuid-Afrika bepaald niet vertrouwen op een eerlijk rechtssysteem. Ingenieur Van der Westhuizen houdt zich bezig met het ontwikkelen van een atoombom, maar meer nog met het nuttigen van alcohol. Zonder Nombeko met haar geniale brein was het hem nooit gelukt om het Zuid Afrikaanse atoomprogramma van de grond te krijgen. Nombeko maakt handig gebruik van alle kennis die ze op  doet. Ze leert bijzondere mensen kennen, zoals geheimagenten van de Israëlische geheime dienst, de Mossad, en een Chinese regeringsvertegenwoordiger met wie ze vloeiend Chinees spreekt. Tijdens zijn strijd tegen de koning vindt  Quist in Zweden een vrouw met wie hij een tweeling krijgt, zonen. Omdat hij er maar op een heeft gerekend, noemt hij hen beiden Holger (Holger 1 en Holger 2) en geeft er slechts één aan bij de burgerlijke stand. Als de kinderen opgroeien blijkt dat Holger 1 ongelofelijk dom is, in tegenstelling tot Holger 2. Die beschikt over een fantastisch brein, maar volgens de wet bestaat hij niet.  Na de dood van zijn vader zet Holger 1 de strijd tegen de koning voort, terwijl Holger 2 zich totaal niet kan vinden in deze, in zijn ogen, zinloze strijd. Na jarenlange gevangenschap, veel langer dan de zeven jaar die ze opgelegd heeft gekregen, lukt het Nombeko om naar Zweden te vluchten, waar ze Holger 2 ontmoet. Vanaf dat moment zijn de twee onafscheidelijk. Ze worstelen met een groot probleem, dat ze ondanks hun hoge intelligentie niet kunnen oplossen. Het blijft bij geniale plannen. Het verhaal begint in de jaren ’60 en loopt door tot het heden. Het is een aaneenschakeling van toevalligheden, waarbij feiten en fictie door elkaar lopen. De schrijver is goed op de hoogte van de wereldpolitiek. Hij geeft zelf aan blij te zijn met alle feiten die hij heeft verzameld, om die vervolgens in zijn hoofd te verdraaien. Het verhaal leest snel, is zeer humoristisch geschreven en niets is wat het lijkt dat het is. Wat een ongelofelijke fantasie heeft deze schrijver.



De zonderlinge avonturen van het geniale bommenmeisje is verschenen bij  Signatuur (www.uitgeverijsignatuur.nl) als e-boek, hardcover en audioboek CD. Meer over Jonas Jonasson is te vinden op www.jonasjonasson.com.







Waardering:
   


Boekbespreking door Gerard van Os

email mij

Gepubliceerd: 21-03-2014